Gravid- og mamma-trening!
VELKOMMEN PÅ TRENING BÅDE FOR DEG SOM ER GRAVID OG FOR DEG SOM HAR FØDT!
Det har vært en stor glede denne høsten å både har kurs for gravide og for nybakte mammaer! Flere av dem som har gått og trent i svangerskapet fortsetter på mamma-treningen. Det er herligt å se disse små babyene vokse og bli mer og mer foretaksomme der de ligger på gulvet mens vi trener:-)
Trening for gravide
Tid: Onsdager kl. 18.00-19.00.
Våren 2012: neste kurs starter onsdag 18/4. Ved ønske om å starte etter oppstart: kontakt Cecilie.
Core-trening for mamma
Tid: Tirsdager kl. 11.00-12.00.
Våren 2012: neste kurs starter tirsdag 10/4. Ved ønske om å starte etter oppstart: kontakt Cecilie.
Sted: Personlig Trener Service, Olav V`s gt. 3. Til venstre for Narvesenkiosken ved Atlantic hotell, Breiavannet i Stavanger
Priser: se under “Prisliste”.
Kontakt meg for påmelding på mobil:97143743 eller mail: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
Velkommen!
Hilsen Cecilie
Trening for gravide:
I tillegg til å være jordmor har jeg etter hvert opparbeidet meg lang erfaring som treningsinstruktør i Friskis&Svettis. Gjennom 15 år med sal-trening i forskjellig intensiteter har jeg stor glede av å tilby trening både for gravide og nybakte mødre.
Å være gravid oppleves forskjellig. Det å bli gravid innebærer for de fleste nye og kanskje spennende følelser og tanker. Ut i fra den situasjonen en befinner seg i, vil en oppleve den nye tilstanden ulikt. Å bli gravid er å gjenoppdage kroppen sin. Noen føler seg tilfreds og nyter den nye livssituasjonen. Andre opplever graviditeten mindre positiv og vil få det overstått fortest mulig. For de fleste av oss går det både litt opp og litt ned med følelsene og formen. Vi er alle forskjellige individer og tolker våre kroppssignaler på forskjellige måter. Ved å være i bevegelse/trene gjennom svangerskapet, vil en oppleve økt velvære både fysisk og psykisk.
Fordeler ved å trene riktig:
Er en frisk i svangerskapet har både den gravide og barnet godt av at en beveger seg. Følelse av velvære er viktig, samtidig som en oppnår den positive effekten av at blodsirkulasjonen øker i hele kroppen. Trening kan hjelpe mot svangerskapsplager som forstoppelse, leggkramper, generell trøtthet, sliten korsrygg mm. I og med at en får forskjøvet tyngdepunktet i kroppen når magen vokser, vil en lett kunne svaie mer i ryggen og få økt belastning på korsryggen. Ved å drive enkel styrketrening for rygg, bein og armer, vil dette kunne bedres. En vil og styrke kroppen både til fødselen og ikke minst tiden etter fødselen.
(Ved bekkenløsning kommer andre faktorer inn. Graden av bekkenløsningen vil avgjøre om en trenger spesialtilpasset opplegg/behandling hos en kiropraktor eller fysioterapeut. En kan ikke trene vekk smerter med vanlig trening ved symptomgivende bekkenløsning.)
Generelt om treningen:
At graviditeter er høyst forskjellig er noe jeg tar hensyn til når jeg legger opp treningen. Det skal og være mulig for en som er tidlig i svangerskapet å trene sammen med en som er kommet nærmere termin, og begge skal føle seg trygge og inspirerte!
Er du frisk vil du ha godt av å trene i passe mengde og på rett nivå. Du kan komme så tidlig du ønsker og holde på så lenge du orker og det føles godt.
Å lytte til kroppen er viktig under svangerskapet. Du skal ikke prestere, men heller nyte og føle gleden ved å kunne bevege deg. Samtidig må du føle trygghet på at den lille du har i magen har det godt. Det er bra å fokusere på hva du kan og vil, i stedet for å tenke hva du ikke kan. Det er viktig at du lar dagsformen avgjøre hvor mye du tar i på treningen, men tenk på at det ofte er herlig å komme i gang og trene selv om du føler deg trøtt. Det gjør godt å bare få strekke armene over hodet, rette opp ryggen og få i gang sirkulasjonen i beina! Og selvfølgelig er musikken med og skaper motivasjon.
Treningen har fokus på god oppvarming, styrke for rygg, armer og bein, stabiliseringsøvelser i bolen(kjernemuskulaturen), bekkenbunnsøvelser og forskjellige avspenningsøvelser.
Treningen inneholder ikke hopp eller øvelser som er tunge og provoserende for bekkenet og bekkenbunn. Vi ligger ikke på magen og unngår ryggliggende øvelser der det føles ubehagelig.
Forhåpentligvis vil du føle at du får mer energi av å trene!!
Core-trening for mamma
Jeg anbefaler å starte med treningen seks uker etter fødselen. I disse ukene trenger kroppen tid å hente seg inn. Det som er viktig i denne fasen er å finne balansen mellom å la kroppen hvile, få nok søvn og være i bevegelse. Du skal tilpasse deg den nye verdenen der er å ha et lite barn som krever din fulle og hele oppmerksomhet. Amming og ofte mye nattevåk tar stor plass. Det er en spennende og krevende tid! I disse første ukene er det nok å bare gå turer. Gå litt korte i starten og øk heller lengden når du føler det er riktig. Da får du frisk luft samtidig og barnet sover… Det er òg viktig å starte med bekkenbunnstrening så tidlig som mulig. Informasjon om dette finner du i brosjyrene du har fått på sykehuset. Ønsker du veiledning om andre øvelser du kan gjøre i disse ukene kan du ta kontakt med meg og be om en egen konsultasjon.
Når det er gått seks uker er barseltiden over og det er greit å starte med litt mer trening. Da er du hjertelig velkommen til trening sammen med andre mødre. Barnet ditt tar du selvfølgelig ned deg.
Generelt om treningen
Treningen er for deg som nybakt mamma. Fokuset er å trene core-muskulaturen(kjernemuskulaturen sammen med bekkenbunn) i tillegg til vanlig styrke som for rygg, mage, armer og bein.
